Jak urządzić funkcjonalną kuchnię?

Jakimi zasadami powinniśmy się sugerować, żeby mieć wygodną kuchnię?

Aneks kuchenny czy tradycja?

Jeżeli gotujemy na co dzień dobrze jest mieć funkcjonalną kuchnię. Czy taka przestrzeń powinna być mała czy lepiej duża? Może inne elementy determinują jej użyteczność, a co za tym idzie wpływa na wygodę w czasie przyrządzania potraw? Z całą pewnością istnieją fundamentalne zasady, których trzeba przestrzegać, gdy zabieramy się za urządzanie kuchni. Od czego zacząć? Po pierwsze trzeba przemyśleć, czy wygodniejszą opcją będzie kuchnia otwarta, czy raczej kuchnia tradycyjna.

Każda z opcji, ma swoje minusy i zalety. To, jaką kuchnię wybierzemy uzależnione jest od naszych potrzeb. Aktualnie coraz rzadziej decydujemy się na kuchnię tradycyjną. Chociaż, w starym budownictwie najczęściej z takim projektem mamy do czynienia. Kuchnia niezależna koniecznie powinna być duża, bo w przeciwnym wypadku będzie ciasna. Niestety nie zawsze da się zmienić metraż. W takim wypadku dobrą opcją jest otwarcie kuchni na salon. Taki pomysł daje nam możliwość do integracji w czasie gotowania potraw. Urządzanie kuchni tradycyjnej wydaje się lepsze dla osób, które pasjonują się pieczeniem ciast, bo lubią się tak wyciszyć.

Jakie są najbardziej istotne plusy aneksu kuchennego?

Po pierwsze wizualnie powiększa przestrzeń oraz wyróżnia ją lepsza użyteczność. Do wad należy rozprzestrzenianie się nieprzyjemnych zapachów. Kuchnia tradycyjna z kolei cechuje się większą swobodą aranżacyjną reszty pokoi, a także zabezpiecza przed hałasem. Do wad zaliczamy warunek większej powierzchni.

Jaki układ zabudowy kuchennej zaplanować?

Kolejnym krokiem powinno być zaplanowanie rozkładu mebli i sprzętów AGD. Kierujmy się tu zasadami ergonomii, które pomogą stworzyć wnętrze komfortowe i funkcjonalne. Perspektywa rozplanowania mebli jest uzależniona od wielkości i kształtu kuchni. Ważne są także otwory okienne i drzwiowe. Wybierając układ szafek kuchennych, warto nie zapominać o zasadzie trójkąta roboczego. Jego wierzchołki to lodówka, zlew i płyta grzewcza. Urządzanie kuchni według tej zasady zagwarantuje efektywną i szybką pracą.

Rozkład na planie litery U czy raczej projekt pojedynczy?

Dostępnych jest wiele rozwiązań architektonicznych, które możemy wybrać do naszego domu przyjmując niezależne od nas niedogodności. Jeżeli dysponujemy małą przestrzenią, rozsądnie będzie wybrać tę drugą opcję, czyli aneks kuchenny. Niestety taki projekt nie należy do zbyt wygodnych. Znacznie lepsze rozwiązanie stanowi układ jednorzędowy z wyspą barową, na której można umieścić zlewozmywak i płytę grzewczą, co znacząco poprawi ergonomię.

W sytuacji, gdy wybierzemy urządzanie kuchni w układzie dwurzędowym, osiągniemy lepszą użyteczność. Gwarantuje on świetną ergonomię i dobrze się sprawdza również w pomieszczeniach niewielkich. Bardzo prosto daje się tu zastosować trójkąt roboczy. W przypadku, gdy zależy nam na większej przestrzeni kuchennej, najlepiej zaprojektować ją w układzie litery L, G lub U.

Więcej przeczytasz na stronie: https://cowkuchni.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here