Tarczyca to gruczoł, kształtem przypominająca motyla. Jej odpowiednie funkcjonowanie ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale również samopoczucie i ogólną kondycję organizmu. Jakie są rodzaje hormonów tarczycy i jakie pełnią funkcje? Odpowiedź znajduje się w poniższym artykule.
Jaką funkcję pełni tarczyca?
Tarczyca znajduje się w przednio-dolnej części szyi człowieka. Produkuje ona trzy hormony – tyroksynę (T4), trójjodotyroninę (T3) i kalcytoninę. Od ich odpowiedniego stężenia zależy funkcjonowanie układu nerwowego, pokarmowego, płciowego czy sercowo-naczyniowego.
Rodzaje hormonów tarczycy
Tyroksyna jest prohormonem, zawierającym cztery atomy jodu. Jego główną funkcją jest uwalnianie energii we wszystkich tkankach organizmu. Co więcej jest on odpowiedzialny za pobudzenie rozpadu tłuszczów, utlenianie komórek w tkankach czy absorbowanie glukozy z przewodu pokarmowego.
Trójjodotyronina jest produkowana w połowie przez tarczycę. Druga połowa powstaje przez odłączenie się cząsteczek od tyroksyny. Trójjodotyronina bierze udział w metabolizmie tłuszczów i węglowodanów oraz przemianach energetycznych.
Kalcytonina wydzielana jest przez komórki C tarczycy. Jej zadaniem jest regulacja gospodarki wapniowo-fosforowej, stężenia jonów wapnia i hamowanie resorpcji kości.
A co z tyreotropiną?
Tyreotropina, czyli TSH to hormon, który jest produkowany przez przysadkę mózgową, a nie tarczycę. Reguluje ona funkcje wydzielnicze tarczycy. Podwyższone TSH we krwi może mówić o niedoczynności tarczycy, a poziom poniżej normy może świadczyć o nadczynności tarczycy
Niedobór i nadmiar hormonów T3 i T4 w organizmie
Choroby tarczycy klasyfikuje się jako choroby cywilizacyjne. Na prawidłową tarczycę ma wpływ m.in. niedobory żywieniowe, zanieczyszczenia środowiska czy zaniechanie praktyk chorób tarczycy. Jeżeli praca tarczycy zostanie zaburzona, to pojawią się takie objawy, jak:
- depresja,
- nadmierna senność bądź bezsenność,
- zmiany nastrojów,
- nerwowość,
- chrypka,
- sucha skóra,
- spadek/przyrost masy ciała,
- problemy z libido,
- problemy z płodnością,
- zaburzenia koncentracji,
- zaburzenia pamięci,
- biegunki i zaparcia,
- problemy z sercem,
- ciągłe uczucie zimna,
- bezowulacyjne cykle miesiączkowe,
- nieregularne miesiączki.
W przypadku obniżonego poziomu hormonów tarczycy pojawiają się zaparcia, ciągłe uczucie zmęczenia, zmiana tonu głosu, zaburzenia miesiączkowania, problemy z pamięcią czy przyrost masy ciała.
Kiedy poziom hormonów tarczycy jest za duży to może pojawić się drażliwość, biegunki, duszność, zaburzenia miesiączkowania, osłabienie i bezsenność.
Choroba Hashimoto i rak tarczycy
Hashimoto to główna przyczyna niedoczynności tarczycy, która dotyczy głównie kobiet. Jest to przewlekłe zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunologicznym.
Rak tarczycy (brodawkowaty) to najczęściej występujący nowotwór tarczycy i można na niego zachorować w każdym wieku.
Jak wygląda diagnostyka tarczycy?
Podstawowe badanie to oznaczenie poziomu TSH. Na jego podstawie można się dowiedzieć, czy istnieje ryzyko obecności potencjalnych schorzeń. Czasem zdarza się jednak, że należy wykonać specjalistyczne badania jak np. test TRH.