Jakie soczewki kontaktowe wybrać?

Przychodzi taki moment, że decydujmy się na zmianę jakościową w naszym życiu. Soczewki kontaktowe mogą zupełnie odmienić naszą codzienność w pozytywnym sensie. Rodzi się jednocześnie pytanie – jakie szkła kontaktowe wybrać? Istnieje tak wiele różnych wyrobów, że trudno się wśród nich zorientować. Oto krótki poradnik, który pomoże Ci wybrać najlepsze dla Ciebie soczewki kontaktowe.

Wybór soczewek kontaktowych ze specjalistą

Aby zacząć korzystać z tej fantastycznej metody korekcji wad wzroku, musimy w pierwszej  kolejności udać się na badanie. Optometrysta lub okulista określi jaki dokładnie mamy problem z widzeniem i w jakiej skali. Jest to podstawowe kryterium, ponieważ różne rodzaje soczewek kontaktowych są przeznaczone do różnych wad.

1. Soczewki sferyczne – są przeznaczone dla osób z krótko- i dalekowzrocznością. Z ich pomocą można skorygować wady o bardzo dużej skali, przekraczającej nawet 30 dioptrii. W tej kategorii znajdziemy szkła kontaktowe o różnym stopniu uwodnienia i tlenoprzepuszczalności. Dzięki temu jesteśmy w stanie idealnie dobrać soczewki do naszych indywidualnych potrzeb.

2. Soczewki toryczne – ten rodzaj stworzono z myślą o astygmatykach. Specjalna konstrukcja soczewki niweluje aberracje spowodowane rozproszeniem światła na siatkówce. Możesz spotkać się także z określeniem soczewki cylindryczne lub ‘for astigmatism’.

3. Soczewki progresywne – ten rodzaj produktu został opracowany dla osób dotkniętych prezbiopią (inną nazwą tej wady jest starczowzroczność). Są dostosowane do korekcji problemów wynikających z osłabienia akomodacji oka, charakterystycznego po 40. roku życia.

Na podstawie wyników badań, specjalista wypisze Ci receptę, na której znajdą się szczegółowe parametry Twoich oczu. Wada wzroku to jedno, a pozostałe, równie istotne wartości, które musisz znać, to:

– oś i krzywizna oka

– cylinder (przy astygmatyzmie)

– addycja (dla prawidłowego widzenia bliży)

Soczewki kontaktowe – jak długo mogę nosić?

Czas noszenia soczewek kontaktowych to kolejne kryterium doboru. Najprostsza sprawa jest w przypadku soczewek jednodniowych. Otwierasz opakowanie ze sterylnymi soczewkami i zakładasz. Na koniec dnia po prostu je zdejmujesz i wyrzucasz do kosza. To wygodne, ale jeśli chcesz korzystać z tej metody korekcji na co dzień – musisz liczyć się z większymi wydatkami.

Soczewki jednodniowe są doskonałym wyborem dla osób, które potrzebują alternatywnego rozwiązania od czasu do czasu. Sprawdzają się najlepiej w podróży, podczas aktywności sportowych lub kiedykolwiek, gdy okulary stają się przeszkodą.

Możliwy jest dłuższy czas użytkowania szkieł kontaktowych. W ofercie sklepów optycznych znajdziesz:

– soczewki dwutygodniowe

soczewki miesięczne

Soczewki kontaktowe – o czym pamiętać?

Decydując się na soczewki o dłuższym czasie użytkowania, będziesz potrzebować jeszcze płyn do pielęgnacji soczewek i pojemnik do ich przechowywania. W ramach tych dwóch kategorii produktów mamy większą swobodę wyboru i wybrany tym nie ma decydującego znaczenia.

Ważny jest natomiast tryb noszenia szkieł dwutygodniowych i miesięcznych. Tu istnieją dwie możliwości: tryb dzienny lub całodobowy. Jeśli prowadzisz uregulowany tryb życia, to wskazane będą soczewki w trybie dziennym. Ściąganie ich co wieczór przed snem, daje oczom wytchnienie i  zmniejsza ryzyko podrażnień lub uczucia przesuszenia oka. Trzeba jednak pamiętać o codziennym oczyszczaniu soczewek przy pomocy specjalnych preparatów do dezynfekcji.

Soczewki całodobowe to wariant dobry dla osób, które z różnych powodów (zawodowych, rodzinnych lub jakichkolwiek innych) pozostają aktywne o każdej porze doby. Możesz w nich spać lub nosić przez wiele godzin bez przerwy. Pamiętaj jednak, że dla własnego komfortu dobrze jest zdejmować je raz na jakiś czas, w celu dokładnego przepłukania i dezynfekcji. Na soczewce zbierają się naturalne osady, które mogą wywoływać wrażenie piasku pod powiekami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj